Επιστροφή στις νίκες για τους Νέους.

Ένα γκολ του Μωυσιάδη στο 57′ ήταν αρκετό να χαρίσει στην ομάδα Κ20 του ΠΑΟΚ τη νίκη επί της αντίστοιχης του Πανιωνίου, με 1-0. Το σύνολο του Νίκου Κολομπούρδα είχε σε ακόμη ένα παιχνίδι εξαιρετική αμυντική λειτουργία, γεγονός που αποτελεί το… σήμα κατατεθέν της φέτος και έφτασε δίκαια στην κατάκτηση των τριών βαθμών.
Το φιλμ του αγώνα

2′ Πρώτη καλή στιγμή για τον Πανιώνιο. Ο Ντούνης πλάσαρε από πλεονεκτική θέση και η μπάλα πέρασε μόλις άουτ.

4′ Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ με τον Μωυσιάδη, ο οποίος πλάσαρε από το ύψος του πέναλτι, αλλά μπλόκαρε ο Ηλίου.

18′ Μετά το δυναμό ξεκίνημα και τις δύο καλές φάσεις, οι δύο ομάδες έχουν αναλωθεί σε ένα παιχνίδι κέντρου, χωρίς τη μεγάλη φάση.

21′ Ο Μπολόσης ανατράπηκε μέσα στην περιοχή, αλλά ο διαιτητής έδειξε «παίζετε»

29′ Παράλληλη μπαλιά προς την εστία του ΠΑΟΚ, ο Κολοβός δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

30′ Ο κόσμος έχει αυξηθεί. Πλέον, περίπου 60 φίλαθλοι βρίσκονται στο προπονητικό κέντρου του ΠΑΟΚ, για να παρακολουθήσουν την ομάδα του Νίκου Κολομπούρδα.

41′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Μωυσιάδης σούταρε από πλεονεκτική θέση, η μπάλα πέρασε μόλις άουτ.

Λήξη του ημιχρόνου

Μολονότι έλειψαν οι μεγάλες ευκαιρίες, οι δύο ομάδες έδειξαν θέληση να επιτεθούν και να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για την επίτευξη ενός τέρματος.

Έναρξη του Β’ ημιχρόνου

46′ Οι δύο ομάδες ρίχνονται στη μάχη του δεύτερου 45λέπτου χωρίς αλλαγές.

52′ Δοκάρι για τον ΠΑΟΚ! Σέντρα του Σκέμπη από δεξιά, βολ πλανέ του Προβατίδη, η μπάλα στο δοκάρι. Στην επαναφορά, ο Μπολόσης πλάσαρε, αλλά ο Ηλίου μπλόκαρε την μπάλα.

55′ Σουτ του Κοντοχρήσου, η μπάλα μόλις άουτ.

57′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ, 1-0! Έπειτα από κάθετη πάσα του Προβατίδη, ο Μωυσιάδης βρέθηκε τετ α τετ με τον Ηλίου, πλάσαρε ψύχραιμα και άνοιξε το σκορ για τον «Δικέφαλο».

60′ Αλλαγή για τον Πανιώνιο, ο Κάρδαρης στη θέση του Κοντοχρήστου.

64′ Κίτρινη κάρτα στον Σκέμπη.

66′ Κίτρινη κάρτα στον Κάτσε.

70′ Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ, ο Χαρμάνας στη θέση του Προβατίδη.

76′ Δεύτερη αλλαγή για τον ΠΑΟΚ, ο Κοτούλας στη θέση του Μπολόση.

78′ Αλλαγή για τον Πανιώνιο, ο Σμυρλής στη θέση του Ντούνη.

Μετά το γκολ του ΠΑΟΚ, οι φιλοξενούμενοι προσπαθούν να πιέσουν τους παίκτες του «Δικεφάλου», προκειμένου να φτάσουν στην ισοφάριση. Οι ποδοσφαιριστές του Νίκου Κολομπούρδα, ωστόσο, έχουν και πάλι εξαιρετική αμυντική λειτουργία και κρατούν σχετικά εύκολα το 1-0.

80′ Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τον Πανιώνιο. Ο Μιμηγιάννης στη θέση του Γκέζο.

81′ Κίτρινη κάρτα στον Μωυσιάδη.

83′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανιώνιο. Τετ α τετ με τον Μελισσά ο Σμυρλής, προσπάθησε να τον «κρεμάσει», αλλά ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ απέκρουσε με τα ακροδάχτυλα.

85′ Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τον ΠΑΟΚ, στη θέση του Σκέμπη ο Σαββίδης.

86′ Κίτρινη κάρτα στον Σπυρόπουλο.

Συμπληρώθηκαν τα 90′, παίζονται πλέον οι καθυστερήσεις.

Λήξη του αγώνα

Οι ενδεκάδες:

ΠΑΟΚ: Μελισσάς, Κωνσταντινίδης, Σταφυλίδης, Αγγελίδης, Ιτζίδης, Κάτσε, Προβατίδης (70′ Χαρμάνας), Πετρίσεβιτς, Μπολόσης (76′ Κοτούλας), Μωυσιάδης, Σκέμπης (85′ Σαββίδης).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Ηλίου, Σπυρόπουλος, Κούρος, Καμπούρης, Διαμαντόπουλος, Γκέζο (80′ Μιμηγιάννης), Ντούνη (78′ Σμυρλής), Μπούζας, Σταυροθανασόπουλος, Κοντοχρήστος (60′ Κάρδαρης), Κολοβός.

Με δηλώσεις του στο olaPAOK.gr, ο προπονητής της ομάδας Κ20 του ΠΑΟΚ, Νίκος Κολομπούρδας, εξέφρασε την ικανοποίησή του για την προσπάθεια των παικτών του και τη νίκη επί του Πανιωνίου με 1-0.

«Επιστρέψαμε στις νίκες, μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό, παιχνίδι στο οποίο επαναλαμβάνω ότι ήμασταν πολύ καλοί, αλλά δεν εκμεταλλευτήκαμε τις ευκαιρίες μας. Σήμερα, όμως, πήγαν όλα καλά και πήραμε το θετικό αποτέλεσμα. Θέλαμε πολύ αυτή τη νίκη, ήμασταν ισόβαθμοι με τον Πανιώνιο, είχαμε από δέκα βαθμούς και θέλαμε να τον περάσουμε στη βαθμολογία και να εκμεταλλευτούμε την έδρα μας. Είμαι ικανοποιημένος και από το αποτέλεσμα και από την προσπάθεια των παικτών. Τα παιδιά αντέδρασαν πολύ καλά, τόσο πριν την επίτευξη του τέρματος, όταν κυνηγούσαμε το γκολ, όσο και μετά από αυτήν, όταν χρειάστηκε να υπερασπιστούμε το προβάδισμά μας. Η μόνη παρατήρηση που έχω να τους κάνω, είναι ότι δε θέλω να γυρίζουν τόσο πίσω, όταν είμαστε μπροστά στο σκορ», σχολίασε ο τεχνικός του «Δικεφάλου».

Ερωτηθείς για το γεγονός ότι το 1-0 τείνει να γίνει το…αγαπημένο σκορ της ομάδας, απάντησε: «Είναι το μοναδικό πρόβλημα που έχουμε φέτος, αφού έχω δει ότι χρειαζόμαστε πολλές ευκαιρίες για να πετύχουμε ένα τέρμα, αλλά ελπίζω ότι όσο περνάει ο καιρός, θα διορθωθεί αυτό, γιατί από την έναρξη του πρωταθλήματος έχουμε δει μεγάλα σημάδια βελτίωσης».